Class schedules for Spring 2012

Course Days Section Time Instructor Grader Classroom
MAT102 MWF C01 11:00am Sophie Chen Conan Wu Fine Hall 601
MAT104 MWF C01 10:00am Jaikun Liu Fine Hall 314
MAT104 MWF C02 11:00am Jeffrey Case Hongbin Sun Fine Hall 110
MAT104 MWF C03 12:30pm Rupert Frank Fine Hall 110
MAT104 T Review 7:30pm to 9:30pm Adrian Banner Fine Hall 214
MAT189 TTh C01 1:30pm Kevin Tucker Fine Hall 401
MAT200 MWF C01 1:30pm Kyung-mi Kim Nora Konnyu Fine Hall 110
MAT201 MWF C01 10:00am Luc Nguyen Kihun Nam (PACM) Fine Hall 214
MAT201 MWF C02 11:00am Luc Nguyen Y.Zhang, Nick Reichert Fine Hall 214
MAT201 MWF C02A 11:00am Penka Georgieva Tehrani Fine Hall 401
MAT201 MWF C03 12:30pm Penka Georgieva Tehrani Fine Hall 322
MAT201 MWF C03A 12:30pm B. Racz B. Racz Fine Hall 601
MAT202 MWF C01 9:00am Zsolt Patakfalvi Lewis Library 121
MAT202 MWF C01A 9:00am J. Jung J. Jung Lewis Library 134
MAT202 MWF C02 10:00am Yu-Han Liu Fine Hall 110
MAT202 MWF C02A 10:00am C. Raicu L. Shen Lewis Library 122
MAT202 MWF C03 11:00am Costante Bellettini A. Shankar Fine Hall 314
MAT202 MWF C03A 11:00am C. Raicu L. Shen Lewis Library 122
MAT202 MWF C03B 11:00am G. Sacca G. Sacca Fine Hall 1201
MAT202 MWF C03C 11:00am S. Ruth S. Ruth Lewis Library 134
MAT202 MWF C03D 11:00am Kyungmi Kim Lewis Library 121
MAT202 MWF C04 12:30pm Costante Bellettini A. Shankar Fine Hall 314
MAT202 MWF C04A 12:30pm Y. Tu Y. Tu Fine Hall 1201
MAT202 MWF C04B 12:30pm G. diCerbo G. diCerbo Fine Hall 1001
MAT202 MWF C04C 12:30pm E. Tsiokos E. Tsiokos Fine Hall 401
MAT204 MWF C01 10:00am C. Taylor G. Trout Fine Hall 322
MAT204 MWF C02 11:00am Kai-Wen Lan B. Zhan Fine Hall 322
MAT204 MWF C03 12:30pm J. Fickenscher G. Xu Lewis Library 134
MAT204 MWF C03A 12:30pm X. Yuan G. Xu Fine Hall 801
MAT204 W Problem Session 7:30pm to 9:30pm TBD Jadwin Hall A10
MAT215 MWF C01 10:00am Robert Gunning X. An Fine Hall 1001
MAT217 MWF C01 10:00am Tasho Kaletha Chi Li Fine Hall 224
MAT217 MWF C02 11:00am Damron H. MacBeth Fine Hall 224
MAT218 MWF C01 10:00am Oh R. Rios-Zertuche Fine Hall 601
MAT218 Th C01 7:30pm Oh R. Rios-Zertuche Fine Hall 601
MAT306 TTh C01 3:00pm to 4:20pm Bill Cook Ilhee Kim Fine Hall 314
MAT308 MWF C01 9:00am to 9:50am Stefan Van Zwam Nora Konnyu Fine Hall 214
MAT312 MWF C01 10:00am Ed Nelson Nick Reichert Fine Hall 1201
MAT317 MWF C01 11:00am Warren Y. Zhang Fine Hall 801
MAT323 TTh C01 3:00pm to 4:20pm Geraghty Y. Park Fine Hall 110
MAT328 MW C01 11:00am to 12:20pm Paul Yang Conan Wu Fine Hall 1001
MAT330 TTh C01 1:30pm to 2:50pm Lie T. Beck Fine Hall 314
MAT330 F C01 1:30pm to 2:20pm Lie T. Beck Fine Hall 314
MAT332 TTh L01 11:00am to 12:20pm Alex Ionescu S. Yang Fine Hall 322
MAT342 TTh C01 11:00am to 12:20pm Schwemmer Haoshu Tian (PACM) Fine Hall 214
MAT350 MW C01 1:30pm to 2:50pm Philippe Trinh (PACM) Kihun Nam (PACM) Lewis Library 134
MAT390 MW C01 1:30pm to 2:50pm Yakov Sinai I. Vinogradov/Pak Hin Wong Fine Hall 214
MAT416 TTh C01 3:00pm to 4:20pm Nicholas Katz R. Zong Fine Hall 322
MAT424 TTh C01 1:30pm to 2:50pm S. Zhang X. Wan Fine Hall 110
MAT452 T C01 11:00am to 12:20pm Peter Sarnak A. Altug Fine Hall 224
MAT454 TTh C01 1:30pm to 2:50pm Sorensen X. Wan Fine Hall 214
MAT982 TBD Geraghty TBD
MAT983 TBD Singer TBD
MAT984 TBD Holzegel TBD